עמוד הבית / כללי / עו"ד הוצאת דיבה בתפקיד ההגנה

עו"ד הוצאת דיבה בתפקיד ההגנה

נתבעתם בגין הוצאת דיבה? כאן נסביר על חוק איסור לשון הרע וכיצד יכול עו"ד הוצאת דיבה לעזור לכם!

קצת על חוק איסור לשון הרע

חוק איסור לשון הרע עוסק בהגנה על שמו הטוב של כל אזרח בישראל ומפני הוצאת דיבתו. הכוונה היא לכך, שכאשר שמו הטוב של אדם נפגע, נפגעת גם זכות היסוד של כבוד האדם. יחד עם זאת, לעתים ישנה התנגשות בין חוק יסוד זה לבין חוק היסוד של חופש הביטוי ובמידה והוגשה נגדכם תביעה בגין לשון הרע והוצאת דיבה, התנגשות זו בהחלט יכול לבוא לטובתכם. 

השינוי בחוק

עד שנת 1998 התובע היה נדרש להוכיח שנגרם לו נזק מהוצאת דיבתו ואילו כיום, הוא יכול לתבוע ללא הוכחת נזק ולקבל פיצוי של עד 50,000 ש"ח בתביעה אזרחית. יחד עם זאת, במידה וניתן להוכיח נזק, הרי שהפיצוי עלול להיות גבוה הרבה יותר! כמו כן, במידה וישנה אפשרות להוכיח כוונת זדון, ההליכים עלולים להיות גם פליליים ולא רק אזרחיים. מה שנותר בעינו מבחינת החוק, הוא הצורך להוכיח שהדיבה הוצאה לפחות בפני אדם אחד נוסף.

המשמעות מבחינתכם

היות שכיום כמעט הכל מתנהל דרך האינטרנט, קל מאוד להוציא דיבתו של אדם גם ללא כוונה ויותר מכך – קל מאוד להוכיח זאת! והיות שכיום אין צורך בהוכחת נזק, תביעות בגין לשון הרע הינן נפוצות יותר וקלות יותר להוכחה, בעיקר לצד התובע. לכן סביר להניח, שהצד הנתבע יתמקד בעיקר בהוכחת אי כוונת זדון.

אז מה כדאי לעשות?

הדבר הראשון שעליכם לעשות הוא להתייעץ עם עו"ד הוצאת דיבה מומחה ומנוסה, שיוכל להסביר לכם באופן מקצועי את שעומד בפניכם. החל ממה שהגישה התביעה ועד לאופן שבו עליכם להתנהל מעתה ואילך. סביר מאוד להניח, שההנחיה הראשונית תהיה להביע התנצלות פומבית וכנה. אבל חשוב מאוד לא לעשות דבר לפני קבלת הוראות מפורטות מעורך הדין שלכם. 

חשוב לא פחות לעדכן את עורך הדין בכל דבר חדש שקורה ונוגע לתיק ולפעול בהתאם להוראותיו.

Check Also

גישור

האם הליך גישור הוא אופציה שגם לכם כדאי לנסות? 

ויכוחים, מריבים ואינספור חילוקי דעות הם חלק מהחיים של כולנו. עם זאת, יש מקרים שבהם …