עמוד הבית / כללי / כתיבת צוואה – דגשים חשובים

כתיבת צוואה – דגשים חשובים

כל בני האדם מבקשים לעצמם רמה מסוימת של שליטה בחייהם, מי פחות ומי יותר, וגם לאחר המוות רובנו רוצים לשמר מידה כזו או אחרת של השפעה, ובפרט זכותנו המלאה לקבוע כיצד יחולקו כל הנכסים שאותם צברנו לאורך החיים. המנגנון שפותח על-מנת לאפשר לנו לעשות זאת הוא כמובן כתיבתה של צוואה. צוואות הן מסמכים משפטיים מחייבים וישנם חוקים המגדירים בדיוק מתי הן תקפות ומתי לא – ועל כן חשוב להקפיד על הכללים, שכן גם אם המנוח עצמו, קרוב לוודאי, לא יהיה מודע לכך שרצונו לא כובד ולא מולא, בני המשפחה עלולים לשלם מחיר יקר על הרשלנות, וכבר היו לא מעט מקרים שבהם נוצרו סכסוכים מכוערים במיוחד בתוך המשפחה עקב חילוקי הדעות סביב הבחירות של האדם שנפטר לגבי חלוקת הרכוש.

האפשרויות השונות של כתיבת צוואה

ישנן מספר דרכים אפשריות לכתיבת צוואות. האופציה הראשונה היא כתיבה בכתב יד של מסמך אשר מפרט את אופן חלוקת הנכסים. 2 דגשים חשובים למי שבוחר באופציה זו הם לחתום על המסמך ולהוסיף על גביו חתימה. אופציה שנייה היא צוואה בעל פה ובפני רשות – במקרה זה האדם מפרט את האופן שבו הוא רוצה לחלק את רכושו בפני שופט, נוטריון או רשם בית משפט. דרך זו כרוכה בתשלום. אופציה שלישית כרוכה בנוכחותם של שני עדים. העדים יכולים להיות כל אדם שהוא, פרט למי שמקבל חלק כזה או אחר בירושה, ובמקרים אלה לא חובה לכתוב את המסמך בכתב יד אלא אפשר גם להדפיס אותו. אופציה רביעית נהוגה רק במקרים שבהם אדם מרגיש כי הוא בסוף ימיו ואין ביכולתו להעלות על הכתב את רצונותיו – במקרים אלה הוא מוסר בעל פה את אופן חלוקת הנכסים לשני עדים והם אלה שמעלים את הנאמר על הכתב וגם חותמים. חשוב להדגיש כי צוואה מסוג זה תקפה לחודש בלבד.

האם חובה לפנות לעורך דין?

לא. כאמור החוק מפרט מספר דרכים שבהן יכול אדם להבטיח כי נכסיו יחולקו לפי ראות עיניו, ואין חובת פנייה לעורך דין. יחד עם זאת אנשי מקצוע מנוסים בתחום דיני המשפחה ובפרט בכל הנוגע לעריכת צוואות מבטיחים לכל אדם שקט נפשי וידיעה ודאית כי רצונו יכובד לאחר מותו. כאמור יש בכך גם תרומה של ממש להבטחת שלום המשפחה לאחר מותו של האדם.

Check Also

גישור

האם הליך גישור הוא אופציה שגם לכם כדאי לנסות? 

ויכוחים, מריבים ואינספור חילוקי דעות הם חלק מהחיים של כולנו. עם זאת, יש מקרים שבהם …