עמוד הבית / כללי / שלא יתבעו אתכם – חובותיו של מעסיק עובד זר

שלא יתבעו אתכם – חובותיו של מעסיק עובד זר

עובד זר יכול להיות מועיל מאוד גם לאותו לקוח שמקבל שירות, גם למעסיק שלו שמקבל עובד חרוץ שדורש מחיר נמול יותר ופותר בעיות של כוח אדם, וכמובן למשק הישראלי בכך למדינה כולה. המעסיק הוא הנהנה העיקרי מעבודתו של העובד הזר, מלבד העובד עצמו, אך יש לו גם חובות בתנאי העסקתו.

לכל עובד יש זכויות

הזכויות של עובד זר למעשה שקולות כמעט לחלוטין לזכויותיו של עובד ישראלי. יכול להיות שיש הבדלים קטנים שלדעת רבים לא יהיו משמעותיים כמו למשל העובדה שלעובד הישראלי בזכות היותו תושב המדינה יש זיכויי מס מסוימים וכן הלאה. לגבי התנאים החשובים, כמו למשל ביטוחים, תשלומים, ימי מחלה, ימי חופשה וכן הלאה, הזכויות של העובד הישראלי הן נקודת הפתיחה לזכויותיו של העובד הזר. הבעיה היא שהעובד הזר לא תמיד מודע לכל הזכויות שלו לעתים אפילו המעסיק בעצמו.

ביטוח רפואי לעובד הזר

מבין כל הזכויות שמגיעות לו, ביטוח רפואי לעובד זר היא אולי החשובה ביותר. הסיבה לכך שזו הזכות החשובה ביותר היא שללא ביטוח רפואי לעובד זר הוא יכול למצוא עצמו בחובות קשים שהוא לא יוכל לצאת מהם ולמעשה הוא עלול לסכן את חייו. יש ניתוחים יקרים מאוד שהוא יכול להיכלא אליהן בגלל תאונת דרכים וכמובן גם תאונת עבודה וללא כיסוי ביטוחי המציאות שלו תהפוך מהר מאוד לסיוט. ישראל כמדינת חוק דואגת שזה לא יקרה וכל מעסיק זר חייב לדאוג לעובדים הזרים שלו לביטוח רפואי שיכסה את הנזקים שיכולים לקרות לו החל מפציעות ועד חולי, אפילו אם זה ביטוח רפואי פרטי ויקר.

פנסיה, חגים חופשות

  • מבחינת ימי מנוחה וחג, הרי שלעובד הזר מגיעות אותן הזכויות כמו לעובד הישראלי. עובד זר זכאי לקבל מהמעסיק שלו 25 שעות מנוחה שבועיות שכוללות גם את יום המנוחה על פי הדת שלו. אם העובד בוחר לבלות את יום המנוחה שלו בבית הוא יהיה פטור מכל מחויבות למעסיק שלו בשעות אלו. בנוסף על יום המנוחה השבועי שלו, אחרי שלושה חודשי ההעסקה הוא זכאי ל-9 ימי חג בשנה, ובעבודה בהם הוא יזכה ל-150 אחוזים מהשכר.
  • גם לעובדים זרים מגיע פנסיה. לפי החוק, המעסיק יהיה מחויב להפריש עבור העובד שלו מידי חוד 6.5 אחוזים משכר הברוטו שלו ולמטרות פיצויים עוד 6 אחוזים, בסך הכל 12.5 אחוזים. את הסכום יש לשמור בחשבון בנק נושא ריבית על שמו של העובד.

דע את זכויות עובדיך

כל מעסיק שרוצה להעסיק עובד זר צריך להבין למה הוא מחויב לפי החוק. מלבד ביטוח רפואי לעובד זר ומלבד ביטוח פנסיוני והפשרות קבועות יחד עם עמידה בימי המנוחה שמגיעים לו, יש עוד מגוון רחב של נהלים שאתם חייבים לעמוד בהם כדי להיות מעסיקים חוקיים לחלוטין. מעבר לקנסות ולתביעות שיכולים לסבך אתכם, מדובר על עמידה בחוק ומתן זכויות לאדם שנחלש למוחלש במדינת ישראל.

 

 

Check Also

גישור

האם הליך גישור הוא אופציה שגם לכם כדאי לנסות? 

ויכוחים, מריבים ואינספור חילוקי דעות הם חלק מהחיים של כולנו. עם זאת, יש מקרים שבהם …