עמוד הבית / כללי / פשעי מיסים

פשעי מיסים

פשעי מיסים הם עבירות פליליות שמבחינת בית המשפט אינן שונות מעבירות אחרות ואדם שלא דיווח למס הכנסה יכול למצוא עצמו בבית דין פלילי או אפילו בעונש מאסר. עם זה ישנן הקלות מסוימות, ואף קיימת האפשרות להמרת עבירת מס פלילית בעבירה מנהלתית, שיכולה להסתכם בקנס בלבד. באופן כללי, מחולקים פשעי מיסים לעבירות בסיסיות ועבירות מהותיות. קיים שוני בהתייחסות לשני סוגי פשעי מס אלה וכמו כן, מובאים בחשבון גורמים נוספים כאשר נקבע עונשו של הנאשם, ביניהם הנסיבות שגרמו לנאשם לבצע את עבירת המס, חומרת המעשה, עברו הפלילי ועוד.

עבירות מס בסיסיות ועבירות מס מהותיות

  • עבירות מס בסיסיות

אלה פשעי מיסים שבוצעו ללא כוונה פלילית, כגון אי דיווח לרשות המסים. הגשת דו"ח שלא במועד וכדומה. מערכת המשפט נוטה להקל על נאשמים בעבירות אלו, מכיוון שנעשו בתום לב, וברוב המקרים העונש הוא קנס או מאסר על תנאי. עם זה, בגין עבירות אלו אפשר להישלח למאסר.

  • עבירות מס מהותיות

עבירות אלו כוללות פשעי מיסים שבוצעו בכוונה תחילה, כגון זיוף חשבוניות, ניהול ספרים כפול, העלמות מס ועוד. העונש על עבירות מס מהותיות יכול להגיע לשנות מאסר מצטברות (עבור כל עבירה של הנאשם). על התביעה מוטל להוכיח שהיה מודע לביצוע עבירה וכי הייתה לו כוונה להשיג את מטרותיו באמצעות ביצוע עבירת המס. בהתייחסות לעבירות אלו מובאים בחשבון חומרת העבירה, אישיותו של הנאשם ועוד. כאשר העבירה אינה חמורה, הנאשם יכול לבקש להמיר את ההליך הפלילי ב"כופר כסף".

התמודדות עם אישום בפשעי מיסים

בשנים האחרונות מערכת אכיפת המסים מחמירה עם עבירות מס והיחס לעבירות אלו נוקשה, הן מבחינת משרד האוצר והן מבחינת מערכת המשפט. מס הכנסה עושה מאמצים לתפיסתם של מי שעברו על חוקי המס, אך בכך לא מסתכם הנושא, וכאשר עבירות מס הכנסה מלוות לעבירות פליליות אחרות הן מצורפות (בהתאם לסכום עבירת המס) לכתב האישום.

 

הדרך של הנאשם להוכיח את חפותו יכולה להיות סבוכה, הן בשל ההחמרה בענישת נאשמים בעבירות מיסים והן בשל ההליכים השונים שבהם נוקטת מערכת המשפט בהתאם לאופי העבירה ולפרופיל נאשם עצמו. לעתים עליו להתמודד עם ההתייחסות המשפטית השונה במקרים שבהם עבירות מתבצעות בתום לב, ובמקרים שבהם חומרת הדין כוללת גם את הנתונים האחרים הקשורים לעבירה. משרדי עו"ד המטפלים בעברות מס עשויים לסייע לנישומים שהואשמו בפשעי מיסים באספקטים השונים של התחום המשפטי, הן לגבי אישומים על פשעי מס חמורים והן על עבירות מס שנחשבות לכאורה קלות.

Check Also

הסכם סודיות

חתימה על הסכם סודיות

אתם מנהלים פרויקט חדש שבו לא כל העובדים לוקחים חלק? או שאולי אתם מגייסים עובדים …